Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą system kaucyjny w Polsce
W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi bez kluczowych poprawek, o które apelowali producenci napojów, soków, wód i mleka.

Od stycznia 2025 r., czyli już za niecałe półtora roku ma być wprowadzony system kaucyjny na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki do 1 l. 

Do projektu ustawy nie zostały przyjęte kluczowe poprawki zgłoszone przez opozycję w odpowiedzi na apele organizacji branżowych. Uchwalenie projektu w obecnej formie grozi wielomiliardowymi niepotrzebnymi kosztami dla firm, które nie ze swojej winy, a jedynie z powodu opóźnień Rządu, nie będą w stanie wywiązać się z postawionych przed nimi obowiązków. W tym, co jest szczególnie bulwersujące z obowiązków większych niż wymaga tego Unia Europejska i jakie mają nasi konkurenci w innych krajach UE. PFPŻ ZP wielokrotnie informowała Rząd o krytycznych błędach w ustawie, które powinny być naprawione w czasie procedowania ustawy w Sejmie.

Jak zauważa Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, nie da się zbudować funkcjonującego na skalę ogólnopolską systemu krócej niż w dwa lata. A za niezrealizowanie poziomów zbiórek będzie groziła kara, 25 tys. zł za każdą tonę. "W każdym innym kraju gdzie wprowadzano system kaucyjny rządy współpracowały z przedsiębiorcami na rzecz wspólnego dobra jakim jest ochrona środowiska. Tylko w Polsce rząd nie słucha przedsiębiorców, bo po co. W efekcie inne kraje mają sprawnie działające, efektywne środowiskowo i finansowo systemy, a my jak na razie mamy system z papieru, żeby nie powiedzieć z dykty" - komentuje Wiceprezes PFPŻ ZP.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij