Ministrowie rolnictwa G20 będą dyskutować o zmienności cen produktów rolnychFrancja sprawująca obecnie prezydencję w grupie G8 i G20 nadal stara się podejmować działania mające na celu przeciwdziałanie zmienności cen produktów rolnych. Jest to słuszna droga, przy obecnym braku stabilizacji na światowym rynku żywnościowym - informuje FAMMU/FAPA.Jak przypomina FAMMU/FAPA, kwestie te mają być przedmiotem dyskusji podczas spotkania ministrów rolnictwa G-20 w Paryżu, które planowane jest na czerwiec br. Wielu przedstawicieli francuskiego agrobiznesu jest przekonanych, że należy dążyć do wprowadzenia ogólnoświatowego systemu zarządzania, w celu uregulowania cen i handlu na giełdach towarowych.
- W ostatnich kilku sezonach światowy rynek doświadczył niespotykanej od dłuższego czasu zmienności cen, której przyczyny wykraczają poza bilans zbóż czy innych produktów rolnych. Ocenia się, że znaczący udział w potęgowaniu wzrostów cen miały spekulacje na giełdach towarowych - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.
- Wśród innych istotnych czynników wymienia się rosnące zużycie zbóż i oleistych na biopaliwa, stymulowane wysokimi cenami ropy oraz rosnące zużycie zbóż na produkcję zwierzęcą w krajach rozwijających się (takich jak Chiny) wraz ze zwiększającą się konsumpcją mięsa - dodają analitycy.
Ich zdaniem dogłębne rozpoznanie i wyjaśnienie tych mechanizmów oraz podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie pojawieniu się niekontrolowanych, nadmiernych zwyżek cen w przyszłości ma ogromne znaczenie dla światowego rynku.
Coraz więcej analityków i ośrodków badawczych jest zdania, że działania spekulacyjne spowodowały powstanie tzw. bańki spekulacyjnej w deficytowym sezonie 2007/2008, ale również 2010/2011.
- Podczas gdy jedni liczyli krociowe zyski inni - a mówi się nie o jednostkach, a o kilkudziesięciu milionach istnień ludzkich - zostali postawieni na skraju ubóstwa. Według oszacowań Banku Światowego, od czerwca ub.r. około 44 milionów ludzi na świecie zostało zepchniętych w ubóstwo - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.
I dodają, że w tle ostatnich zamieszek i niestabilności politycznej w niektórych krajów północnej Afryki i Bliskiego Wschodu znalazły się również wysokie ceny żywności.
- W tym kontekście wydaje się, że obecne priorytety francuskiej prezydencji w G20 są niezwykle potrzebne dla przywrócenia większej stabilizacji na światowym rynku żywnościowym. Bank Światowy i FAO zadeklarowały swój udział w pracach ministrów G20 w tym zakresie - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.
(Źródło: FAMMU/FAPA).
pełna lista aktualności
|