W analizowanym okresie szczególnie wysoki wzrost cen zbóż odnotowano na rynku węgierskim, gdzie m.in. średnia cena płacona za pszenicę konsumpcyjną wzrosła o 16 proc., a za paszową aż o 27 proc. (wyrażona w euro). Silny wzrost cen w tym kraju jest w dużej mierze wynikiem pogarszającego się bilansu popytu i podaży zbóż. Według szacunków opublikowanych w lutowym raporcie Strategie Grains zapasy pszenicy na Węgrzech na koniec bieżącego sezonu 2010/2011 mogą być bliskie zeru.
Dla porównania we Francji przeciętny wzrost cen pszenicy konsumpcyjnej i paszowej wyrażony w walucie europejskiej w tym samym czasie nie przekroczył 8 proc., podczas gdy w Niemczech pszenica konsumpcyjna zdrożała o niewiele ponad 1 proc., a paszowa staniała o blisko 5 proc.
W Polsce na początku lutego przeciętnie za zboża płacono nieznacznie mniej, aniżeli średnio w UE. Jednakże warto zwrócić uwagę, iż od początku 2011 r. do pierwszego tygodnia lutego ceny pszenicy w kraju rosły szybciej niż we Wspólnocie (konsumpcyjna 12 proc., paszowa 14 proc. - ceny wyrażone w euro). Obecnie na rynku krajowym obserwuje się wyhamowanie tendencji wzrostowych m.in. pod wpływem zwiększenia się podaży zboża (również z importu) oraz nastrojów na rynku globalnym (spadki notowań na giełdach terminowych). Jednakże oczekujemy, iż nie jest to trwała zmiana trendu i do przyszłorocznych zbiorów można oczekiwać dalszych podwyżek cen zbóż, które i tak już w wielu regionach osiągnęły rekordowe poziomy (w szczególności w przypadku zbóż o parametrach konsumpcyjnych).
Sparks ocenia, iż w dniu 16 lutego br. w zależności od regionu kraju, ceny płacone za pszenicę paszową kształtowały się w przedziale 900-910 PLN/t wobec 910-920 PLN/t przed tygodniem. Z danych Sparksa wynika, iż w ostatnim tygodniu nastąpił również spadek cen ziarna o parametrach konsumpcyjnych. M.in. cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w monitorowanych zakładach obniżyła się z 980-1030 zł/t do 970-1000 zł/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)