Buzek: Europa musi uniknąć stagnacjiEuropa, wychodząc z obecnego kryzysu finansowego, nade wszystko musi uniknąć stagnacji - uważa szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który w piątek wygłosił wykład inaugurujący rok akademicki w bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.Buzek w wykładzie "Zjednoczona Europa - silna gospodarka" podkreślił, że borykamy się z największym kryzysem od 80 lat. "Jak wychodząc z kryzysu zabezpieczyć się przed nim na przyszłość? W latach 30. XX wieku po wielkim kryzysie nastąpiła stagnacja. To doprowadziło do frustracji społeczeństw w Europie, braku możliwości rozwoju, bezrobocia. () Teraz Europa musi uniknąć stagnacji!" - mówił.
Szef PE podkreślał, że obecnie Europa ma plan, by zażegnać widmo stagnacji. "Po pierwsze to mocne reformy systemowe. Bez tego się nie obejdzie. () Europa nie przetrwa, jeśli nie zmieni systemu emerytalnego i nie przedłuży aktywności w pracy. Nie przetrwa, jeśli nie uruchomi potencjału aktywności kobiet. By nie doprowadzić do załamania demograficznego () musi istnieć możliwość pozostawienia małego dziecka w żłobku, przedszkolu. To się wiąże z wielką przemianą strukturalną w wielu krajach. () To się wiąże z wielkim problemem budowy sieci przedszkoli i żłobków. Jestem bliski temu projektowi" - wyjaśnił.
Buzek podkreślał, że niezbędne jest również odblokowanie potencjału regionów. Dlatego ważne jest finansowanie inwestycji infrastrukturalnych. "Trzeba odblokować potencjał regionów, które są dziś jeszcze słabsze, którym jeszcze trudno konkurować. () Budujmy drogi, połączenia kolejowe i lotnicze. Jeśli tego nie będziemy mieli, Europa nigdy nie będzie konkurencyjna w skali świata. Musimy mieć infrastrukturę teleinformatyczną. To są ogromne wydatki. Do tego potrzebny jest unijny budżet" - mówił.
Szef PE zwrócił uwagę na dysproporcję studentów uczelni humanistycznych i technicznych. "Przypomnę, że w latach 50. XX wieku było odwrotnie. Ponad połowa ludzi wybierała wówczas studia techniczne. () Nie możemy się przesuwać od ściany do ściany. Musimy pamiętać jakim skarbem jest dla nas humanistyka w każdym wymiarze, ale musimy teraz tę proporcję wyraźnie poprawić" - powiedział.
Podczas uroczystości władze uczelni wręczyły honorowe odznaki "Zasłużony dla ATH", które otrzymali między innymi Jerzy Buzek i pośmiertnie pochodzący z Bielska-Białej podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Mariusz Handzlik.
Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 roku po przekształceniu istniejącej od 1969 roku filii Politechniki Łódzkiej. W ATH studiuje obecnie około 7,5 tysiąca osób na 18 kierunkach.
(Źródło: PAP)
pełna lista aktualności
|